Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 5. června 2022
  • Lucie Kohutová

45th International Budapest Bridge Festival

45th International Budapest Bridge Festival

Čeští bridžisté výsledkově zazářili na 45. Mezinárodním bridžovém festivalu v Budapešti.

O akci

45th International Budapest Bridge Festival se uskutečnil od 25. do 29. května 2022 v Eötvös Loránd University Sphere hall v Budapešti. Samotná akce se pyšní dlouhou a bohatou historií. V době své největší slávy soutěžili o prestižní ceny stovky maďarských i zahraničních bridžistů. Dnešní účast rozhodně nedosahuje tak vysokých čísel, přesto se festival každoročně těší stále větší a větší oblibě. Přispívá k tomu také denní program, kdy účastníci mají čas věnovat se i mimobridžovým aktivitám a poznávat krásy Budapešti.

Dlouhodobým sponzorem maďarského bridže je Visoft Kft spojený s LoveBridge systémem umožňujícím hraní na tabletech místo s tradičním balíčkem karet. Každá dražební hláška i zahraná karta tak mohou být přenášeny online, ukládány do historie systému a kdykoli dodatečně dohledány.


 

Účastníci z ČR

Česká republika měla na festivalu početné zastoupení. 

Tým Czech Open: Michal Kopecký, Martin Melčák, Jakub Šlemr, Jakub Vojtík

Tým Czech Federation: Erik Klemš, Martin Scháňka, David Vozábal, Bohumír Zajíček, Kamil Žylka

Tým Czech U21: Matěj Drozd, Matyáš Lysek, Adam Olmer, Nikol Vachtarčíková, NPC Richard Lysek

Tým Czech U16: Matouš Kraus, František Kubát, Jonáš Perkner, Štěpán Pittner, Tomáš Topka, NPC Jana Fuchsová

Kromě těchto hráčů se festivalu účastnil jako trenér mládežnických týmů a hráč v týmu SAMI Milan Macura. Známá jména slovenských sousedů se objevila v týmu Slovakia Open (Peter Borták, Šimon Kentoš, Juraj Kvoček, Martin Vodička).


 

Výsledky jednotlivých turnajů

Ukraine Pairs - PAIR (MP)

Úspěšně si vedli slovenští hráči Juraj Kvoček a Martin Vodička, kteří skončili na 2. místě. Následoval je nejlepší český pár David Vozábal - Martin Scháňka. S větším odstupem na 4. místě skončil pár Milan Macura - Talyigás Péter, moc pěkným výsledkem je 9. místo páru František Kubát - Biborka Dániel.


 

Liska Péter Memorial - TEAM (BAM)

BAM týmového turnaje se zúčastnily pouze naše mládežnické týmy Czech U21 a Czech U16, které obsadily 8., resp. 10. místo z 10 zúčastněných družstev.
 

Éliás Imre Memorial - TEAM IMP

V kvalifikaci nejprestižnější týmové soutěže se dlouho drželo na nejvyšších příčkách české družstvo Czech Open. Závěr mu nicméně nevyšel, takže skončilo až na 7. místě. Těsně však do play-off ze 4. místa pronikl druhý tým dospělých Czech Federation. V semifinále pak porazili Češi BridgeScanner 26:21 IMP a ve finále Budaörs 17 vysokým rozdílem 60:13 IMP, takže celý turnaj ovládli.

V Consolation nejlépe skončil tým Czech Open na 4. místě.


 

Kéri Zsuzsa Memorial - PAIR (MP)

V kvalifikaci se českým párům opravdu dařilo. Celou kvalifikaci vyhráli David Vozábal a Erik Klemš. Na 3. místě byli Bohumír Zajíček a Kamil Žylka, na 5. Jakub Vojtík a Martin Melčák, na 7. pak Milan Macura a Simon Barb. Všechy páry se tím kvalifikovaly do finále A.

Tam bohužel nenavázaly na pódiová umístění, nejvýše pronikl pár Bohumír Zajíček - Kamil Žylka na 4. příčku, další české páry se seřadily hned za nimi: na 5. místě Milan Macura - Simon Barb, na 6. místě Jakub Vojtík - Martin Melčák a na 7. místě David Vozábal - Erik Klemš.

Ve finále B skončil na 5. místě pár Michal Kopecký - Jakub Šlemr. Mládežnické páry sbíraly zkušenosti ve finále C.


 

Vyjádření účastníků

"Do Maďarska jsem se těšila, ale zároveň jsem tam jela s určitým strachem nebo obavami, které se ale ukázaly býti naprosto zbytečné a celý týden jsem si moc užila. Ve středu jsme se seznámili s tablety, na kterých jsme odehráli všechny turnaje. Zjistila jsem, že díky těmto tabletům se teď můžeme zpětně podívat na to, co jsme pokazili, nebo na to, jak se nám dařilo. V pátek jsme skončili dříve než poslední dva dny, a tak jsme měli prostor na odpočinek a načerpání sil do víkendového párového turnaje. První kolo mě bavilo a docela se nám dařilo, ale v druhém kole už na mě za tři dny dolehla únava. Tady jsem viděla malou nevýhodu tabletů, protože při hře s kartami musíte vnímat, že něco držíte v ruce, kdežto u tabletů sedíte a víte, že musíte jenom kliknout, takže to moji chuť ke spánku podporovalo trochu více, než bych chtěla. V sobotu díky konci už před osmou hodinou jsme vyrazili na večerní procházku na Mírové náměstí, z něhož jsme pozorovali krásy osvětlené Budapešti. Nedělní hru už jsme se snažili si hlavně užít, ať odjíždíme s dobrým pocitem. Celý pětidenní bridžový maraton hodnotím velmi pozitivně a jsem moc ráda za zkušenosti, které mi tento turnaj přinesl."

Nikol Vachtarčíková, Czech U21


 

"Cesta tam byla krátká a nenáročná, jelikož jsme letěli letadlem. Jídlo bylo výborné, ale hlavně za úžasnou cenu. Turnaje jsme si užívali, styl hraní na tabletech šetřil spoustu energie, a tudíž jsme mohli odehrát více partií za večer. Výsledky skončily nad očekáváním, celkově jsme si to moc užili, a navíc máme spoustu nových zkušeností. Hlavně ale děkujeme Milanovi a také svazu, bez kterých by se tento výlet nemohl uskutečnit."

Štěpán Pittner, František Kubát, Tomáš Topka, Jonáš Perkner a Matouš Kraus, Czech U16

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner