Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 16. dubna 2020
  • Lucie Kohutová

Partie Jiřího Křivánka

Partie Jiřího Křivánka

Jiří Křivánek se s námi podělil o zajímavou sehrávkovou situaci z česko-slovenského BBO turnaje.

V současné době není příliš mnoho možností, kde si zahrát bridž. Hráči proto ve velké míře využívají online platformy, na kterých mohou hrát turnaje, rekreačně v páru nebo s roboty. Velké množství odehraných rozdání samozřejmě zvyšuje šanci výskytu nějakého zajímavého, s problémem dražebním, sehrávkovým či defenzivním. S jedním takovým přišel i Jiří Křivánek:

"Jedno z nich mi připomnělo šachové úlohy - bílý táhne a dá mat druhým tahem - kterým jsem nikdy moc nerozuměl a které měly často jakési elegantní a symetrické řešení."

Rozdání pochází z česko-slovenského turnaje ze dne 4. dubna. Po zahájení 1 tref s rukou Jihu a postupném zásahu v drahých barvách hráče Západu se linka NS dodražila až do závazku 5 trefů:

Jak tuto partii sehrát? U "stolu" vzal hlavní hráč kárový výnos esem na stole a zahrál tref do krále v ruce. W odhodil pik. Následovalo malé srdce do kluka a zdvih získalo eso Východu, který pokračoval pikem. 10 hlavního hráče byla kryta klukem a sebrána esem dummyho. Hlavní hráč dotrumfoval, W odhodil pik a káro. Následovala 10 srdcová pokrytá dámou a králem stolu. V tuto chvíli má sehrávající v ruce tři ztrátové piky, z nichž jeden může přebít trumfem. Závazek však může stále ještě splnit, jestliže hráč E přidá v následujícím kole 9 v hrané drahé barvě:


Jaké jiné možnosti sehrávky této partie měl hlavní hráč? Bylo jeho linie ideální? Nad čím by se měl při plánování sehrávky zamyslet? Co by se stalo, kdyby namísto 3 srdcové zahrál ihned 10? Mohl si vytvořit kombinovanou šanci na vypadnutí devítek (pikové figury) v obou drahých barvách?

Napište nám do komentářů, co si o rozdání myslíte Vy. Otevřené diskuse vítáme, komentujte linii sehrávky, ale i samotnou dražbu, ideální závazek, ... a cokoli dalšího, co Vás v souvislosti s partií napadne.

"Na závěr bych chtěl ještě poděkovat Adamovi a Dušanovi za organizaci turnajů!"

Jiří Křivánek

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner