Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 28. března 2024
  • Nikol Vachtarčíková

CBT České Budějovice 2024

CBT České Budějovice 2024

Hlavní párový turnaj ovládl pár Bohumír Zajíček - Kamil Žylka s 61,88 %. Nedělní týmový turnaj ovládl tým ve složení Pavel Pěkný, Bohumír Zajíček, Kristýna Schulzová a David Vozábal.

Výsledky

O akci

O víkendu 23. - 24. března se konala druhá Velká cena, jež je součástí Czech Bridge Tour, do které letos patří Pardubice, České Budějovice, Havířov, Metuje, Znojmo a Praha. Kromě sobotního párového turnaje se uskutečnil také nedělní vedlejší týmový turnaj.

Velké ceny se zúčastnilo 30 párů, přičemž jeden z nich byl rakouský. Týmový turnaj si zahrálo šest družstev.

Průběh soutěže

Párový turnaj byl dvoukolový, v každém kole se odehrálo 26 rozdání. Po prvním kole vedl pár Jan Pivnička - Petr Vrkoč s 2% náskokem. Ve druhém kole najel na vlnu pár Bohumír Zajíček - Kamil Žylka, který ovládl druhé kolo s 5% náskokem, což mu stačilo na celkové vítězství.

Partie

Velká cena Českých Budějovic se nesla ve znamení barevných slemů:

Ne každých 17 nebo 18 bodů po zahájení partnera je vhodných k tomu, abychom se pokoušeli o slem. Síla těchto dvou listů spočívala v tom, že z dražby vyplynula záruka velkého fitu. Minimálně 9 karet trumfů na lince zajišťovalo možnost zbavení se případného pikového ztrátového zdvihu snapem na stole. Dále to znamenalo menší počet ztrátových zdvihů ve zbylých barvách, které by bylo třeba pokrýt.


Zde zvítězila naturální dražba. Po zahájení Multi hráče na jihu, pasu hráče na západě a P/C 2 srdce hráče na severu Východ naturálně zasáhl 3 srdce. List Západu najednou získal obrovskou sílu. Opět vidí minimálně 9kartový fit. Má šikenu v dlouhé barvě soupeřů, kromě toho navíc vypracovatelný 5list ve vedlejší barvě vedený AK a kontrolu v podobě esa v poslední barvě. Měl by se pokusit minimálně o malý slem (fitnutí druhou drahou barvu, ještě lépe skokem na 4 piky a ukázáním silného listu s krátkostí pikovou).


V této partii je možné dražit slem na velmi málo bodů. Síla hráče na severu opět spočívá v tom, že po své první odpovědi na zahájení partnera objeví 9listý fit srdcový. To znamená, že jakmile zahodí jednu černou barvu na dlouhá kára, stále mu zbude v ruce zahajitele 4. trumf, aby snapl některý ze svých černých ztrátových zdvihů z kratší strany. Zbývá jen zjistit počet es a přítomnost dámy trumfové a bezproblémový slem je na světě.

Na závěr přichází velký slem, s jehož dražbou si většina párů úspěšně poradila. Po zahájení 1 káro Západu přichází poměrně neočekávaná naturální odpověď 2 trefy (2/1 od 10, resp. GF) Východu. Západ chce nyní určitě ukázat rezervu. Disponuje kvalitním 6listem károvým, navíc 4kartovým fitem k partnerovi s dobrou figurovou podporou. Může tedy dražit skokem drahou krátkost (fragment) na 3. stupni. Východ nyní vidí, že drahé ztrátové zdvihy si bude moci snapnout od kratších trumfů na stole, respektive je zahodit na károvou barvu, kterou s ohledem na vlastní body musí mít zahajitel poměrně kvalitní, aby měl kýženou rezervu. Nic mu tedy nebrání v dotazu na esa a s větším či menším vyšetřováním dalších hodnot ve vedlejších barvách vydražení závazku na 7. stupni. Všimněte si, že i 7 NT je v této partii ke splnění, nicméně na menší šanci než ložených 7 trefů: hlavní hráč má 11 zdvihů (6 trefů, 2 kára, 1 srdce, 2 piky). Pro získání zbylých dvou musí vyzkoušet impas kárový, poté možnost rozpadnutí kár. Pokud kára nevyjdou, zbývá ještě dodatečná šance na impas srdcový.

Výsledky

Párový turnaj

1. místo: Kamil Žylka - Bohumír Zajíček

2. místo: Luboš Spálovský - Pavla Svobodová

3. místo: Adam Pyszko - Zdeněk Tomis

Další ocenění:

4. místo: Milan Macura - Ivo Walach
Nejlepší mixový pár: Kristýna Schulzová - David Vozábal
Nejlepší dorostenecký pár: Petr Karlík - František Kubát

Prezentace párového turnaje

Soutěž družstev

1. místo:
P. Pěkný, B. Zajíček, K. Schulzová, D. Vozábal

2. místo:
L. Spálovský, J. Kopřiva, P. Svobodová, O. Svoboda

Výsledky týmového turnaje


Za vedení soutěže děkujeme Zdeňkovi Frabšovi.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner