Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 29. května 2021
  • Lucie Kohutová

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace: květen 2021

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace: květen 2021

Mládežnické kategorie odehrály v květnu další sérii přípravných zápasů proti zahraničním soupeřům.


 

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace U16

Přípravné zápasy v kategorii U16 se tentokrát opět omezily na jedno utkání - s Lotyšskem ve středu 26. 5. 2021 na BBO. Hrála se pořádná porce 16 rozdání v kuse. Soupeři však bohužel naše hráče doslova deklasovali.

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace U21 a U26

Přípravným zápasům v kategoriích U21 a U26 byly věnovány hned dvě středy v měsíci. První utkání se odehrálo ve středu 12. května, kdy české hráče vyzval bulharský výběr ve třech setech po sedmi rozdáních. Po basketbalovém vývoji skončila tato výzva remízou. Druhý zápas se uskutečnil poslední květnovou středu, čili 26. 5. Tentokrát české barvy hájili během 16 partií pouze čtyři bridžisté, kteří těsně podlehli ruským soupeřům.
 

Výsledky přípravných zápasu za květen 2021

Výsledky na webu ČBS - sekce ReprezentacePřípravné zápasy
 

Z čeho se poučit: soutěž o závazek a promoce v obraně

V poučném okénku se zaměříme na soutěžní dražbu a ve stejné partii následně na obranu kontrovaného závazku.


 

Jaký vysoko chce Sever soutěžit o závazek?

Je žádoucí ohodnotit list. Semipravidelná rozloha by již svou podstatou měla "zaručit" 6 teoretických ztrátových zdvihů. Když si Sever spočítá své ztrátové zdvihy, zjistí, že má dva v pikách, dva v srdcích, dva v kárech a jeden v trefech. Určitý potenciál skýtá J srdcový (impas dámy, která byla započítána jako ZZ) nebo Q kárová (impas krále, pokud má partner AJ) a v trefech je ztrátovým zdvihem dáma, čili první dvě kola hrané trefové barvy jsou pokryta. Přesto má list celkem 7 TZZ, takže bychom měli být obezřetní.

V úvahu bereme partnerův pas v prvním kole dražby. Naší dražbou se nám podařilo soupeře vyhnat až na 3. stupeň, spokojme se tedy s tímto úspěchem. Pokud jsme jednou pasovali s úmyslem hrát částečný závazek, nemá velký význam o jedno kolo později měnit strategii a tlačit se o stupeň výše. Soupeři si ukázali bodovou převahu, takže naše další pokusy nepochybně okontrují. Partner naše ztrátové zdvihy pokrýt nemůže, protože by ukázal list se silou na výzvu (což neudělal). Je tedy zjevné, že celoherní závazek nesplníme.

Na opačné straně je třeba vyhodnotit vhodnost hlášky 3 srdce s 3listým fitem k partnerovi, bez krátkosti a s králi v soupeřových barvách, kdy kárový král je navíc špatně umístěn. List disponuje pravidelnou rozlohou s drobným potenciálem uhrát snap trefový, ale s velmi malou nadějí přínosu užitečné figury (a tím pádem zdvihu) partnerovi.

Jaký je plán obrany?

I když v praxi může být náročné signalizovat přesné preference a rozlohy v jednotlivých barvách, je vhodné si alespoň zafixovat obrázek typické promoce, který si pak snáze vybavíme při hře.


 

Obrana postupovala nekompromisně, když výnos kárový vzalo eso, následovala 5 kárová snapnutá 3 srdcovou, eso pikové a dáma piková do snapu 10 srdcovou a další káro (shozený tref severu), snapnuté 7 srdcovou. V tuto chvíli je pozice pro promoci poměrně dobře viditelná. Jestliže má partner ještě další srdci (K), pak je třeba zahrát pik, který bude touto figurou snapnut. Hlavní hráč sice může přesnapnout (A), tím pádem ale vyroste Q východu. Jestliže partner snapne esem, zahraje pak další káro skrz hlavního hráče. Pokud ten snapne králem, dáma se stává nejvyšším trumfem. Pokud snapne malou, singl dáma udělá zdvih hned. Tyto možnosti je třeba si ukázat markováním, aby obránci věděli, zda je tato hra realizovatelná, či nikoliv. Během hry to však může být náročné, jelikož počítáme s určitými rozlohami a pravděpodobnostmi. Co když je třeba podehrát tref? Co když už partner nemá trumf? ...


Z čeho se poučit?

V dražbě je třeba si uvědomit sílu vlastního listu a pozici figur vzhledem k dražbě partnera i soupeřů. Konečného závazku se snažíme dosáhnout co nejrychleji, abychom nedali soupeřům příležitost si nadražit přesnou sílu a typ listu. V obraně používáme vlastní logiku, ne vše je možné namarkovat. Přesto se snažíme partnerovi šetřit energii, kterou plýtvá na vymýšlení magických obran. Jestliže si uchováme v paměti obraz situací vhodných k promoci, snáze se nám vybaví během hry a my se jim naučíme chodit naproti.

 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner