Český bridžový svaz

Co je bridž?

Odkaz na soutěž
 • 19. ledna 2018

Bridž má lehká pravidla…

Hrají v něm proti sobě dvě dvojice. Na začátku se určí závazek a jedna z dvojic se snaží uhrát určený počet zdvihů, karbaníci říkají štychů. Druhá dvojice zase dělá všechno proto, aby se to nepovedlo. Základní pravidla sehrávky jsou opravdu snadná. Musí se přiznávat barva, nemusí se přebíjet a nemusí se dávat trumf. Nejvyšší karta ve zdvihu vyhrává a její majitel vynáší do nového zdvihu. I když si bridž může zahrát celkem každý, ovládnout jeho záludnosti chce trpělivost a jen ti nejlepší dokáží ovládnout všechny aspekty hry dokonale.

Bridž je zábava…

Dá se hrát při kávě či čaji, v kruhu přátel, dá se u něj povídat a donekonečna přemítat a rozebírat, co se mohlo udělat, aby závazek byl či nebyl splněn. Pokud rádi cestujete a poznáváte nové přátele a nová místa, právě pro vás jsou pořádány nezapomenutelné bridžové dovolené, na nichž ve dne užíváte přírody, slunce a pohybu a po večerech se nenudíte, ale hrajete karty. Pro soutěživé hráče jsou pořádány soutěže nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí.

Bridž je pro každého…

Naučí se ho desetileté dítě, školák se naučí logickému myšlení a pozná mnoho přátel, ženám na mateřské přinese rozptýlení a možnost komunikace, pracující se pobaví po práci a i v důchodu vám přinese mnoho zábavy ve společnosti. Budete-li hrát tenis, přijde čas, kdy už nedoběhnete žádný míček, budete-li hrát hokej, přijde čas, kdy už nebudete moci obout brusle, budete-li házet oštěpem, přijde čas, kdy ho už neuzvednete. Bridž můžete hrát téměř s jakýmkoliv handicapem, nejednomu bridžistovi pomohl také při překonání těžkých nemocí.

Bridž je sport…

Koho baví srovnávat se s ostatními, soutěžit a vyhrávat, nemusí hrát jen doma. Bridžové svazy pořádají nepřeberné množství soutěží pro různé věkové a výkonnostní kategorie. Můžete soutěžit u vás v klubu, můžete se pokusit vyhrát mistrovství republiky, a pokud budete opravdu dobří, můžete naši republiku reprezentovat na mistrovství Evropy či světa.

Bridž je nenáročný na vybavení…

Nepotřebujete žádné zvláštní a drahé potřeby, nemusíte si pořizovat drahou výstroj. Stačí balíček karet a brána do světa bridžových rozkoší je zcela otevřená.

Bridž je o dovednostech, ne o štěstí…

Tato hra má dvě formy - společenskou a sportovní. Sportovní bridž se od ostatních karetních her liší tím, že byl pro něj vypracován důmyslný systém hodnocení, který neupřednostňuje hráče s dobrými kartami, ale ty, kteří se svými kartami dokážou nejlépe hrát. Záleží tedy především na inteligenci a ne na štěstí při rozdávání. To z této hry činí napínavou bitvu.

Bridž vás zdokonaluje…

Bridž vás udržuje v duševní kondici. Zlepšuje paměť, cvičí představivost, nedá upadnout vašim logickým schopnostem. Pokud potřebujete procvičovat mozek a chcete, aby jeho možnosti a schopnosti zůstávaly na dobré úrovni, pak je hraní bridže přesně ta činnost, kterou hledáte.

Bridž je na internetu…

Rádi byste hráli, ale nebaví vás chodit mezi lidi nebo prostě z nějakého důvodu nemůžete? Ve vašem městě není žádný bridžový klub? Nevadí, je tady internet. Na bridžových serverech v každou denní i noční hodinu najdete stovky podobných nadšenců, jako jste vy a budete si moci sednout k virtuálnímu bridžovému stolu a hrát. Můžete použít vaše pevné připojení na domácím počítači nebo na notebooku, můžete použít tablet nebo telefon. Je to jen na vás.

Bridž v České republice…

Hráči se nejčastěji schází v klubech, kde vás rádi přivítají u bridžového stolu, poradí vám, pomohou se zdokonalováním nebo s hledáním bridžového partnera. Velké množství turnajů o víkendech v různých částích republiky nabízí možnost kromě kvalitního bridže také v poznávání českých krás. Můžete také vyrazit na nějaký bridžový týden do hor či v létě k vodě. Pro závodní hráče pořádá Český bridžový svaz mistrovství republiky párů v různém hodnocení nebo se zúčastnit celostátní ligy týmů.

Bridž je také v cizině…

Naši bridžoví reprezentanti se pravidelně zúčastňují zahraničních turnajů a ti nejlepší se dokonce umísťují na mistrovstvích Evropy či světa. Zvlášť naši mladí jsou úspěšní a dovezli si medaile z mistrovství Evropy či univerziády. Dokonce máme několik mládežnických mistrů světa.


Bill Gates povídá o bridži


Nejúspější lidé světa hovoří o bridži

 

Pravidla bridže

Odkaz na soutěž
 • 19. března 2018

Bridž je karetní hra a myšlenkový sport

Bridž se hraje se standardním balíčkem, který obsahuje 52 karet (tedy polovina kanastových nebo žolíkových karet, bez žolíků). V balíčku najdeme pravidelně zastoupeny čtyři barvy, které mají, podobně jako vojáci v armádě, specifické symboly a hodnosti:

 • Piky – nejvyšší barva
 • Srdce – druhá nejvyšší barva
 • Kára – třetí nejvyšší barva
 • Trefy – nejnižší barva

Každá barva obsahuje třináct karet: eso (nejvyšší), král, dáma, kluk (junek, jack), desítka, devítka, osmička, sedmička, šestka, pětka, čtyřka, trojka a dvojka (nejnižší).

Bridž je hra pro čtyři hráče

 Na rozdíl od většiny her, kde hraje každý sám za sebe, bridž je hra párová. Hraje se nejčastěji u čtvercového stolu, kdy naproti Vám sedí Váš partner, a po Vaší levici a pravici sedí soupeři. V bridži se jednotlivé pozice hráčů znázorňují podle světových stran, a tak můžeme říci, že Sever má za partnera Jih, zatímco Východ má za partnera Západ (viz diagram).

Bridž je hra zdvihová (štychová)

Ve hře hráči postupně, po směru hodinových ručiček, vynesou ze své ruky (lícem nahoru) jednu kartu a položí ji na stůl. Když tak učinili všichni, tvoří každá taková čtveřice karet zdvih.

Každá jednotlivá hra se skládá ze čtyř fází:

 • Míchání a rozdávání
 • Dražba (licitace)
 • Sehrávka (vlastní hra o zdvihy)
 • Vyhodnocení (skórování)

Míchání a rozdávání

Jeden z hráčů balíček karet důkladně zamíchá a následně karty rozdá (po jedné) tak, aby každý z hráčů obdržel 13 karet. Rozdávající hráč začíná následující fázi – dražbu.

Dražba (licitace)

Cílem dražby je určit (odhadnout) počet zdvihů, který hráč společně se svým partnerem získá během sehrávky. Hráči tak činí nabízením závazků. Hráči se střídají v nabídkách po směru hodinových ručiček. Pokud se hráč nechce zavazovat, pasuje, pokud nabízí závazek, musí nabídnout více, než činila předchozí nabídka. Dražba končí, když 3 hráči po sobě pasují. Poslední nabídnutý závazek určuje:
 • Útočící linku, která se snaží závazek uhrát, a obrannou linku, která se snaží soupeřům splnění závazků překazit
 • Počet zdvihů, který útočící linka musí získat během sehrávky
 • Zda se jedná o hru bez trumfů nebo zda je jedna z barev trumfová
 • Hlavního hráče, který v aktuální hře vybírá, které karty se budou hrát s partnerovy ruky
 • Tichého hráče (partner hlavního hráče), který po prvním výnosu vyloží všechny karty na stůl a této hry se již aktivně neúčastní
 • Vynášejícího hráče do prvního zdvihu – hráč po levici hlavního hráče    

Sehrávka (vlastní hra o zdvihy)

Sehrávka je vlastní hra s kartami. Cílem hráčů je získat co nejvíce zdvihů. Útočící linka vítězí, pokud získá stejný či vyšší počet zdvihů než činil jejich závazek z dražby. V opačném případě vítězí obránci.

Získávání zdvihů

Hráči, který přidává do zdvihu první kartu, se říká vynášející hráč (a první karta zdvihu se nazývá výnos nebo 
vynesená karta). Vynášející hráč může vynést libovolnou kartu ze své ruky. Ostatní hráči jsou však povinni zahrát do zdvihu tu barvu (symbol), která byla vynesena – v českém karetním slangu "ctít barvu" nebo "přiznat barvu". Na rozdíl od jiných karetních her však není nutno dávat vyšší kartu (přebíjet). Pokud však některý z hráčů již vynesenou barvu nemá, může přidat do zdvihu jakoukoli svoji kartu.
 • Nejvyšší karta ve vynesené barvě získává zdvih
 • V případě, že je ve zdvihu trumf, získává zdvih nejvyšší trumf
 • Do dalšího zdvihu vynáší hráč, který získal předchozí zdvih
Sehrávka končí po odehrání všech 13 zdvihů.

Vyhodnocení (skórování)

Podle množství uhraných zdvihů a druhu závazku se přidělí párům body.
 • Útočící linka získává body za každý uhraný zdvih v závislosti na druhu závazku (barvě trumfů)
 • Prvních šest zdvihů se však do závazku nepočítá

Za splnění závazu navíc získává útočící strana bonus v závislosti na výši vylicitovaného závazku.

      


Více podrobností o pravidlech, etiketě a hře se můžete dozvědět v tomto článku.


Pokud se chcete zlepšit v sehrávce, podívejte se na tento materiál.


Jak byste měli postupovat v obraně se dočtete zde.


Podívat se můžete také na toto výukové video (v angličtině) 

Zdroj: Australský bridžový svaz

Krásná ukázka prezentace bridže americkým bridžovým svazem (v angličtině) 

Zdroj: American Contract Bridge League

 
 

Historie bridže

Odkaz na soutěž
 • 19. března 2018

Předchůdce bridže

 • Kořeny v Anglii v 16. století: 1529 zmínka od Bischofa Latimera
 • Dále vznikaly hry podobné bridži jako triumf, trumf, slamm, whisk a whist
 • Whist byl v polovině 17. století velmi populární, ale první kniha o whistu byla vydána až roku 1728. Na rozdíl od bridže ve whistu není tichý hráč a barva trumfu se na začátku hry určí otočením náhodné karty
 • V roce 1834 se ve whistu objevilo markování (velká, malá), což vedlo k „vědeckému“ pojetí hry. Studie o whistu napsaly i slavné osobnosti jako Cavendish nebo Deschapelles
 • První turnaj ve whistu byl uspořádán Cavendishem v Londýně v roce 1857. Hrály proti sobě dva týmy, a aby byl eliminován faktor štěstí, byla hrána stejně namíchaná rozdání
 • Myšlenka hraní stejně namíchaných rozdání se stala velmi populární ve Spojených státech: roku 1882 vznikl první klub v New Orleans
 • Roku 1891 byla založena Americká whistová liga. Mitchell napsal první knihu o organizování turnajů

Historie bridže

Bridž, který se časem stal populárnějším než whist, se začal ve větším měřítku hrát koncem 19. století v Anglii a ve Spojených státech. Bridž se rychle rozšířil pod jmény jako khedive (z turečtiny výraz pro egyptského vicekrále, z Káhiry se totiž hra dostala na Francouzskou riviéru) a brič (z ruského výrazu birič pro dražbu beztrumfové hry, do Ruska se hra dostala z Konstantinopole). V Anglii se roku 1886 objevil brič pod názvem ruský whist.

Základní rozdíl mezi bridžem a whistem bylo odkrytí karet tichého hráče a zavedení kontrování a rekontrování. Hlavní hráč vybíral barvu trumfů a jeho partner byl tichý hráč.

 • Roku 1904 byla zavedena dražba. Tichý hráč byl určen až výsledkem dražby
 • Roku 1918 byl ve Francii zaveden „štychový“ bridž. Bylo možné dražit neomezeně vysoké závazky a body se počítaly pouze za vydražené a uhrané štychy (žádné body za nadštychy)
 • Roku 1925 vylepšil Harold S. Vanderbilt bridž zavedením systému bodování, který lépe zohledňoval náročnost závazku, což položilo základ moderního bridže. Tenkrát byl každý štych v beztrumfové hře hodnocen 35 body, ostatní bodování zůstalo v podstatě nezměněno až dodnes
 • Roku 1926 byl v Anglii vydán první bridžový časopis
 • Roku 1928 bylo konáno první mistrovství Spojených států: „Vanderbilt Cup“
 • Roku 1929 vydal Culbertson první americký bridžový časopis
 • Roku 1930 se stala bestsellerem Culbertsonova „modrá kniha“ o bridži, ve které byl mimochodem zaveden dražební pojem forcing
 • Roku 1932 byla založena Mezinárodní bridžová liga (předchůdce dnešní Světové bridžové federace)
 • Roku 1934 zorganizoval Ely Culbertson, kterému se tenkrát přezdívalo Bridžový papež, první bridžovou olympiádu, jíž se zúčastnilo 200 000 hráčů z 65 různých zemí
 • Roku 1935 se uskutečnil známý, dvacet jedna dnů dlouhý zápas mezi manželi Culbertsonovými a Simsovými na 150 rubberů, aby se rozhodlo o nejlepším hráči a systému a aby se zlepšil prodej bridžových knih. V témže roce se konalo v New Yorku první mistrovství světa, kde ve finále Spojené státy zvítězily nad Francií
 • Roku 1940 se stal vůdčí bridžovou osobností Spojených států Charles Goren. Culbertsonovy metody podle něj příliš bazírovaly na bodovém hodnocení listů
 • Roku 1950 bylo mistrovství světa přejmenováno na Bermuda Bowl. Roku 1957 začalo vítězné tažení italského „Modrého týmu“, který s výjimkou let 1970 a 1971 dominoval světové bridžové scéně až do roku 1975. Od roku 1976 do roku 1987 vítězné žezlo převzal americký tým „Dallas Aces“, jehož členové se díky velmi štědrým sponzorům stali skutečnými bridžovými profesionály
 • Roku 1958 byla založena Světová bridžová federace (World Bridge Federation WBF)
 • Roku 1960 byla v italském Turíně uspořádána první týmová bridžová olympiáda, ve které zvítězila Francie nad Velkou Británií

V dalším období až do devadesátých let došlo k několika změnám v organizaci mezinárodních turnajů. V dnešní době se největší bridžové svazy nachází ve Francii a v Nizozemí. Mnoho mezinárodních titulů ale získaly skandinávské země a Polsko. V Asii o bridžové prvenství bojuje Čína s Indonésií a kvalita těchto týmů je jistě srovnatelná s nejlepšími týmy Ameriky i Evropy. Roku 1995 byl bridž uznán mezinárodní olympijskou komisí, ale v Itálii byl již roku 1993 bridž přijat italskou národní olympijskou komisí.

Soutěže v bridži

Odkaz na soutěž
 • 19. ledna 2018

Soutěžit můžete:

 • Na počítačových aplikacích - kromě robotů také s reálnými hráči z celého světa
 • Na klubové úrovni - ve většině případů pravidelné večerní turnaje v bridžových klubech
 • Na národní úrovni - víkendové turnaje v různých městech v ČR
 • Na mezinárodní úrovni - mnoho turnajů v zahraničí, jak v dojezdové vzdálenosti, tak na krásných místech u moře
 • Na reprezentační úrovni - buďte nejlepší a reprezentujte ČR na Mistrovství Evropy a Světa

Klubové turnaje

Nejvíce klubových turnajů si můžete zahrát v Praze a to každý všední den kromě pátku. V bridžovém klubu si však můžete zahrát také v Havířově, Uherském Hradišti, Českých Budějovicích, Pardubicích, Trutnově, Novém Městě nad Metují, Brně i v Ostravě.
 
Velice populární jsou bridžové týdny, které kombinují dohromady dovolenou s turnaji v bridži. Tyto týdny se pořádají v rekreačních střediscích v ČR, ale také v zahraničí.
 
Registrovaní hráči v Českém bridžovém svazu získávají "kovové" body do celorepublikové klasifikace. Pro dosažení vyšší výkonnostní třídy je však potřeba hrát národní turnaje.
 
Všechny registrované bridžové kluby a jejich hrací dny najdete zde

Národní turnaje

Hlavní rozdělení bridžových turnajů je podle způsobu hodnocení - na impy (IMP) a top skóry (TOP), s čímž souvisí také soutěžní jednoty - páry a týmy (4-8 hráčů). V národních soutěžích se přidělují "stříbrné" body pro hráče se soutěžním členstvím v ČBS a "kovové" body pro hráče s rekreačním členstvím v ČBS.
 
Strukturu soutěží ČBS naleznete na záložce soutěže

Mezinárodní turnaje

Hráči, kterým nestačí soutěžení na národní úrovni, mají možnost vycestovat do zahraničí a zahrát si proti nejlepším hráčům světa. Nejlepší hráči se sjíždí na Mistrovství Severní Ameriky, které se koná třikrát do roka. Během 10 dnů se různých soutěží účastní přes 10 000 párů. Kvalitní soutěže je však možné najít i v Evropě. Např. na turnajích Grand Prix v Polsku naleznete přes 200 párů.
Čeští bridžisté se pravidelně zúčastňují turnajů na Slovensku, Polsku, Rakousku, Maďarsku, velmi oblíbený je také festival v Pule, kam se začátkem září sjíždí top hráči z celé Evropy.

Mezinárodní juniorské soutěže

Mladí hráči mají možnost vycestovat do zahraničí ještě častěji. Díky celosvětové podpoře juniorského bridže je naše mládež několikrát do roka zvaná na soutěže v Rakousku, Polsku, Francii, Nizozemí, ale také například ve Finsku. Náklady na tyto soutěže jsou většinou pouze na cestu. 
Pravidelné juniorské soutěže, kam vysíláme ty nejlepší:
 • Frankfurt Cup
 • White House juniors v Amsterdamu
 • Donaupokal ve Vídni
 • Youth Open Bridge v Paříži

Mistrovství Evropy a Světa

Mistrovské reprezentační turnaje organizuje Evropský bridžovy svaz (EBL) a Světový bridžový svaz (WBF). Mistrovství se konají ve všech kategoriích a střídají se co 2 roky tzv. Open soutěže, kam může země vyslat libovolný počet hráčů, a týmové mistrovstí, kam může každá země vyslat pouze jeden tým v každé kategorii. Na týmové mistrovství světa se týmy musejí kvalifikovat z ME.
 
Seznam všech Mistrovství Evropy najdete zde, Mistrovství Světa zde

FAQ

Odkaz na soutěž
 • 19. března 2018

1. Chtěl bych vyzkoušet bridž, kam mám zajít, komu napsat nebo komu zavolat.

Záleží na tom, odkud jste. Pošlete nám e-mail na ucbs@seznam.cz, navrhneme vám vhodný klub nebo lektora.

2. Píšete, že bridž se hraje v párech. Co když nemám žádného kamaráda, se kterým bych chtěl bridž vyzkoušet?

To určitě není překážkou. Výhoda bridže je, že hrát v páru můžete v podstatě s kýmkoli. Ozvěte se nám a partnera vám najdeme. Vyzkoušet můžete také online hraní - doporučujeme aplikace Funbridge a Bridgebase.

3. Jak je možné, že v bridži nehraje roli náhoda?

V bridži se hraje s předem namíchanými kartami (generuje a rozdává počítač - ukázka na youtube) a takto namíchané partie hrají všichni účastníci turnaje. Nezáleží tedy na tom, jak dobré máte karty, pouze to, jestli s nimi uhrajete lepší výsledek než hráči u ostatních stolů.
Podívat se také můžete na to, jak správně zamíchat karty ručně, abyste dostali perfektně zamáchaný balíček - youtube video.

4. Hraje se bridž o peníze?

Ano a ne. Společenský bridž (tzn. když se sejdou čtyři hráči na bridž u skleničky vína) se může (ale zdaleka nemusí) hrát o drobné peníze. My však hrajeme soutěžní bridž a jak už vyplývá z názvu, hrajeme pro čest, slávu a dobrý pocit ze hry :)
V soutěžním bridži se však hraje o "prize money". Hráči zaplatí poplatek za účast, tak zvané "entry fee". Část z těchto vkladů do soutěže se běžně používá na ceny pro nejlepší hráče, ale tyto ceny zdaleka nedosahují závratných výšin. Záleží tedy hodně na turnaji a sponzorech. K nejlepším "prize poolu" v Evropě patří ME v Monaku, kde je první cena pro tým 35 000 EUR nebo turnaj v Oslu, kde je první cena 665 000 Kč pro nejlepší pár.

5. Jak dlouho trvá se bridž naučit?

To záleží jen na vás! Určitě je výhodou, když máte zkušenosti z jiných karetních her. Rozhodně to ale neznamená, že jste výrazně znevýhodněni v opačném případě.
Základní pravidla se dají naučit během pár minut a začít můžete hrát v zásadě ihned. Kvalita hry však nebude vysoká. Pokud byste se chtěli zúčastnit soutěže a mít šanci udělat rozumný výsledek, může to trvat měsíce až roky, pokud budete hrát jednou týdně. S hraním online to půjde jistě mnohem rychleji. No a potom už se jen budete po zbytek života zlepšovat a objevovat dosud nepoznané krásy bridže :)  

6. Je v mém městě bridžový klub?

Seznam bridžových klubů naleznete zde. Zkuste kontaktovat ten "svůj", případně se obraťte přímo na nás (ucbs@seznam.cz) a my vám nějaký klub doporučíme.

7. Je bridž finančně náročný? Kolik peněz stojí lekce bridže?

K bridži stačí balíček karet. Samozřejmě pokud po nějaké době začnete jezdit na turnaje, náklady na ubytování, jídlo, startovné a dopravu Vás neminou. Rozhodně ale patří bridž k finančně únosným aktivitám, jelikož nepotřebujete speciální vybavení. Pokud máte zájem o kurzy bridže, jedna lekce v Praze Vás vyjde řádově na 200 korun v případě skupinových lekcí, v případě individuálních na 400-600 Kč.

8. Existují kurzy bridže pro seniory?

Existují kurzy v Praze a vede je lektorka Eva Fořtová. Kurzy nejsou vysloveně pro seniory, nicméně průměrný věk v kurzech je poměrně vysoký. Eva také organizuje (dotované) bridžové zájezdy pro seniory, více se dozvíte na webových stránkách Evy.

9. Můžu si zahrát online? Existují bridžové aplikace do mobilních telefonů?

Rozhodně ano, největší online hernou (samozřejmě zdarma) je Bridge Base Online - BBO. Zde můžete hrát jak s počítačem, ale zejména s ostatními hráči. Můžete zde také sledovat živé přenosy z mistrovství a významných světových soutěží.
Pro Evropu je nejlepší aplikace Funbridge, kde hrajete pouze s počítači. Herní systém je velmi přívětivý a AI je na velmi vysoké úrovni, takže se také můžete od počítače hodně naučit.
Ostatní herny jsou spíše lokální (například nizozemský a australský StepBridge). Přehled mobilních aplikací je k dispozici například zde, je jich relativně hodně - některé spíše výukové, některé na online hru (BBO má také mobilní aplikaci).

Úvod do licitace

Odkaz na soutěž
 • 19. března 2018

Licitace - ocenění listu

Odkaz na soutěž
 • 19. března 2018

Licitační systém Natural Basic

Odkaz na soutěž
 • 19. března 2018

Licitační systém Natural Basic

Tuto verzi vypracoval Milan Macura, stažení systému pro tisk zde

Děkujeme našim partnerům za jejich podporu při propagaci bridže, organizaci soutěží a podpoře našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

I Vy se můžete stát našim partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Moravskoslezký kraj
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
TENAK holdings