Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 25. prosince 2023
  • Lucie Kohutová

Shrnutí sezony 2023

Shrnutí sezony 2023

Přečtěte si shrnutí letošní bridžové sezony, ve kterém si připomenete výsledky a úspěchy našich hráčů z roku 2023.

 

Úvod sezony patřil celostátní lize

Začátek sezony se nesl v duchu celostátní ligy, proložené VC Perníkový tref. Celostátní ligu ovládl tým JaS ve složení Vít Volhejn, Milan Macura, Aleš Medlín, Jiří Medlín, Doga Seker a Simon Barb. Na 2. místě skončil tým P.S. (Jan Martynek, Petr Pulkrab, Jakub Šlemr, Ondřej Bahník, Kamil Žylka, Michal Kopecký, Bohumír Zajíček) a na 3. místě Baník Havířov VV (David Vozábal, Michael Botur, Martin Scháňka, Erik Klemš, Jakub Vojtík, Martin Melčák, Lucie Kohutová). Přímý postup z 2. do 1. ligy si vybojovalo družstvo Trumf a v baráži o 1. ligu uspěly týmy Chaos a Callimero.

Czech Bridge Tour 2023

Do seriálu Czech Bridge Tour bylo zařazeno 5 turnajů: VC Českých Budějovic, VC Havířova, VC Nového Města nad Metují, VC Znojma a VC Prahy. Stříbrné body za tyto turnaje se střádaly do konečného žebříčku a jeho pořadí bylo vyhlášeno před zahájením Mistrovství ČR párů s TOP hodnocením. Vítězem seriálu se stal David Vozábal s 53 SB 378 KB ze všech 5 turnajů. Na 2. místě skončil Bohumír Zajíček, který z 5 turnajů nahrál o 676 KB méně. 3. místo obsadil Ondřej Bahník, který se účastnil pouze 4 turnajů s celkovým ziskem 46 SB 836 KB. Nejlepší ženou se stala na 5. místě Lucie Kohutová, nejlepším seniorem na 8. místě Petr Bahník a nejlepším juniorem na 28. místě Matyáš Lysek.

Sezona přinesla nové párové mistry ČR

Na podzim se uskutečnila série tří mistrovství ČR. Nejprve proběhlo MČR IMP, které ovládla Jana Erdeová s Jiřím Emmerem. Na začátku listopadu se pak odehrálo MČR TOP, v tom zvítězil pár Lucie Kohutová - Martin Scháňka. Závěrečné MČR MIX vyhráli Jana Erdeová a Martin Scháňka, kteří se tak stali dvojnásobnými mistry, byť pokaždé s jinými partnery.

Další turnaje mimo největší série

Kromě výše uvedených turnajů se ještě uskutečnily oblíbené Slavonice, dále pak četné velké ceny - Pardubice, Sněžka, Czech Open nebo Ústí nad Labem - malé ceny nebo lokální turnaje. Důležité jsou také juniorské soutěže, mládežnická soustředění a víkendy, které utužují kolektivy mladých bridžistů.

Nové postupy ve výkonnostních třídach na velmistrovské úrovni

Hned tři hráči dosáhli postupu ve výkonnostní třídě na úrovni Velmistr. Novým Velmistrem se stala Jana Erdeová díky vítězství na MČR IMP 2023. Na výkonnostní třídu Stříbrný velmistr dosáhl David Vozábal a historicky prvním Zlatým velmistrem se stal Ota Svoboda, při této příležitosti byl sepsán článek na jeho počest. 

Sbírali jsme úspěchy na mezinárodní úrovni

Léto jako obvykle patřilo zejména mezinárodním akcím. Česká účast podpořila 10th European Transnational Championships v kategoriích MIX (týmy a páry) a Open (páry). Největší úspěch pak přivezli Petr Karlík a František Kubát z mládežnického mistrovství Evropy párů v kategorii U16. Na něj navazovalo mládežnické mistrovství světa týmů, kterého se účastnil tým v kategorii U16. Podzimní open akcí bylo Mistrovství Evropy malých federací, ze kterého Češi přivezli 6. místo. Velký úspěch slavilo 5. mistrovství Evropy mládeže, na kterém děvčata Emma Konštacká a Pavla Slováková získala krásné 3. místo v kategorii U16 v soutěži párů.

Výsledky sezony a aktuální ranking

Celou sezonu 2023 ovládl Ondřej Bahník před Lucií Kohutovou a Bohumírem Zajíčkem. Ranking vedl k 31. 12. 2023 Ondřej Bahník před Davidem Vozábalem a Bohumírem Zajíčkem.

Na závěr přání všeho nejlepšího a vyjádření podpory

Sezona 2023 je u konce a je třeba poděkovat všem, kteří se na jejím úspěšném průbehu podíleli. Děkujeme výboru Českého bridžového svazu, který udržuje svaz v chodu a stará se o jeho nejen finanční zabezpečení, organizaci soutěží a mnohé další. Velké poděkování patří také trenérům, učitelům a lektorům, kteří vychovávají (nejen) mladé bridžové bridžové hráče a jsou nadějí na udržení a rozšíření členské základy. Nešlo by to ani bez rozhodčích, organizátorů soutěží a administrátorů bridžových klubů, jimž snad pomohly svazem pořádané školení trenérů a seminář rozhodčích. Každý, kdo šíří tuto karetní hru dále a s nadšením se jí věnuje, je důležitou součástí naší bridžové komunity. 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner